Co znamená označení Cuvée?

Pokud Vás někdy v restauraci na jídelním lístku překvapil termín Cuvée, určitě se nemusíte stydět. Co to vlastně Cuvée znamená a proč má mnohdy nezaslouženě špatnou pověst? 

Termín Cuvée pochází z francouzského slova "cuve", což v češtině znamená káď či nádoba. Cuvée vzniká spojením několika odrůd či ročníků dohromady (většinou dvou až tří). Scelováním rmutů, moštů či někdy také hotových vín vinař dokáže potlačit nedostatky některých odrůd, ale také vyzdvihnout předosti jiných, vyhrát si s výslednou chutí, aromatikou a celkovou harmonií vína. Vinař také pomocí scelování dokáže ovlivnit kyselost, obsah alkoholu i zbytkového cukru. Cuvée by tedy mělo být spojením toho nejlepšího, i když ne vždy to tak okolí vnímalo. 

cuvee2

Ve vinařských velmocech jako Francie, Itálie či Španělsko je Cuvée velmi rozšířeno. V tuzemsku však tak silnou tradici nemá. O Cuvée se mnohdy díky nepoctivým vinařům tvrdilo, že se jedná pouze o slévání špatných vín dohromady, aby se zakryly jejich vady a vinař se jich rychle zbavil. Toto je však minulostí a cuvée jsou prestižní vína, která jsou vyladěna k dokonalosti. 

Co tedy některé Cuvée vyzkoušet? Věříme, že budete mile překvapeni :).

Grande Cuvée 2017, Salzl
od 349 Kč

Cuvée odrůd Zweigelt, Merlot, Frankovka a Cabernet Sauvignon s intenzivní ovocnou vůní s aroma třešní, borůvek, čokolády a pomerančové kůry. 

227/1
Cuvée Classic Rot 2018, Salzl
219 Kč

Cuvée odrůd Zweigelt, Merlot, Frankovka a Cabernet Sauvignon s příjemnou ovocně kořenitou vůní s tóny lesních plodů, šťavnaté švestky a zralých třešní. 

230
Grand Cuvée Pinot Blanc 2015/2016, Josef Dufek
399 Kč

Toto výjimečné cuvée bylo vyrobeno kupáží Pinot Blanc ročník 2015 a 2016 z nejlepších viničných tratí a velmi starých keřů. Po celou dobu svého vývoje fermentovalo a zrálo ve...

116
Pusinka 2019, Vincúr
199 Kč

Výrazně sladké cuvée odrůd Müller Thurgau, Veltlínské zelené a Neuburské s aroma karamelu, kompotovaného ovoce a meruňkového džemu.

164
Pannoterra 2017, Salzl
od 519 Kč

Cuvée odrůd Zweigelt, Merlot a Cabernet Sauvignon. Víno s aroma tmavých bobulí, kakaového prášku nebo černého pepře. Vyznačuje se intenzivní plnou chutí peckového ovoce, ale...

326/0-7
Muškát moravský & Blanc de Noir 2019, Vincúr
219 Kč

Frizzante s pikantní kyselinkou, které dělá svěží a lehký dojem.

152