Novinky

Víno z Argentiny
Víno z Argentiny

Argentina je hned po Itálii, Francii, Španělsku a USA zaslouženě 5 největším producentem vína. A i když jsme byli v minulosti z tohoto státu zvyklí na dovoz levných základních vín, za poslední desetiletí se argentinská vína posunula mílovými kroky dopředu. A byla by škoda, kdyby ne, jelikož podmínky pro pěstování vína jsou tam perfektní. Například voda z horského pásma And, která je bohatá na minerály a další potřebné látky, ale také sluneční svit, díky kterému má víno dostatečnou cukernatost.

Odrůdy

odrudy
Rozmanitost terroirů umožňuje pěstovat různorodé odrůdy.

Mezi nejpěstovanější červené odrůdy se řadí Bonarda, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Pinot Noir, Syrah a Tempranillo.

Mezi bílými jsou favority Chardonnay, Chenin, Sauvignon blanc, Samillón, Torrontés a Viognier.

Regiony

Argentinu rozdělujeme na 3 hlavní vinařské regiony, které se dále dělí na jednotlivé provincie. A každý region dává vínu trošku jiné podmínky, což nabízí nekonečnou škálu chutí.

sever
Celkově obdělávaná plocha: 6 285 ha

Nadmořská výška vinic: 750 - 3 329 m n. m.

Severní Argentina je známá především odrůdou Torrontés a jedinečným Syrahem a Malbecem. Nadmořská výška vytváří chladnější klima, avšak intenzivní slunce dává vínům chuť zralého ovoce. 

Největší vinařská oblast tohoto regionu je Salta, ale určitě nemůžeme opomenout Jujuy, kde se nacházejí vinice s nejvyšší nadmořskou výškou na světě. Oblasti Catamarca a Tucuman mají hlobokou historii. První vinice zde byly vysazeny už v roce 1500.

Ciclos, Malbec/Merlot 2016, Michel Torino
Suché
388
Malbec Colleción, Michel Torino
Suché
376
Torrontes Colleción, Michel Torino
Suché
377
cuyo
Celkově obdělávaná plocha: 184 011 ha

Nadmořská výška vinic: 430 - 2 000 m n. m.

Cuyo v jazyce domorodých národů, kteří tuto zemi obývali před příchodem kolonizátorů, znamená "pouštní země". Půda je zde vyprahlá, avšak velmi úrodná. Panuje zde totiž polosuché klima, které zaručuje chladnou zimu a horké léto, které je umocněno vlivem And poskytující hlavní zdroj zavlažování.

V provincii San Juan a Mendoza, která je domovem nejlepších argentinských vín, je vysazeno 95% vinic z celé Argentiny. Daří se zde převážně červeným odrůdám jako Malbec a Cabernet Sauvignon

Syrah Elsa, Valentin Bianchi
Suché
378
patagonie
Celkově obdělávaná plocha: 3 786 ha

Nadmořská výška vinic: 4 - 670 m n. m.

I když oblast Patagonie v poslední době zažívá v oblasti vinařství boom, stále přestavuje pouze méně než 2% argentinských vinic. Na jihu je vegetační období kvůli mrazům kratší, což ztěžuje pěstování pomalu dozrávajících hroznů. Více se zde daří bílým odrůdám jako Chardonnay, Sauvignon Blanc a Tramín červený

Na územní atlantického regionu se pěstují výhradně bílé odrůdy, ze kterých se často vyrábějí šumivá vína.

 

Vaše
 
vase-bobulka

 

Další články
Číst článek
1 položek celkem